Reklam
Toplam Yorum: 13 || Toplam Görüntülenme: 2222
Sohbet 10 - 16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
#1
SELAM ARKADAŞLAR 10 - 16 MAYIS DÜNYA ENGELLİLER HAFTASINI ŞU GÜNLERDE KUTLUYORUZ.
AÇIKÇASI BU KONUYA HASSASİYET GÖSTERECEĞİNİZE İNANIYORUM. BU HAFTADA BİR ENGELLİ ARKADAŞIMIZLA İLGİLENMENİZ VEYA ÇEŞİTLİ ENGELLİ DERNEKLERİNE GİDİP ONLARI ZİYARETE GİTMENİZ, YANLARINDA OLDUĞUNUZU HİSSETTİRMENİZİ TEMENNİ EDİYORUM. İNANIN HİÇBİRŞEY KAYBETMEZSİNİZ. TAM AKSİNE HAYATA NASIL SIKI SIKIYA BAĞLANDIKLARINI VE O ŞARTLARDA DAHİ OLSA BİRŞEYLERİ YAPMAYA ÇALIŞTIKLARINI GÖRÜNCE SİZDE PSİKOLOJİK GÜÇLENİRSİNİZ, YANİ KARAMSAR OLMAZSINIZ. SİZE ÜLKEMİZDE BULUNAN ENGELLİ HAKLARININ BAZILARINI AŞAĞIDAKİ SATIRLARDA BELİRTECEĞİM. ARAMIZDA ENGELLİ ARKADAŞIMIZ OLABİLİR. BU HAKLARINA SAHİP ÇIKMALI. ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM. HEPİNİZE KAZASIZ, BELASIZ, ENGELSİZ BİR YAŞAM DİLİYORUM.

NOT:BÜYÜK HARF YAZMAMIN SEBEBİ GÖRME ENGELLİ OLMAMDIR. SİTE YÖNETİMİNE BU ANLAYIŞININDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM.

ENGELLİLERİN HAKLARI İLE İLGİLİ GENİŞ KAPSAMLI LİSTE

1. SAĞLIK KURULU RAPORU İÇİN ENGELLİLERDEN ÜCRET ALINAMAZ.
2. POLİKLİNİK HİZMETLERİNDE ENGELLİLERİN ÖNCELİK HAKKI VARDIR.
3. BAZI BELEDİYELER, BELEDİYE MECLİSLERİNDE ALINAN KARARLAR DOĞRULTUSUNDA ÖZÜRLÜLERİ ŞEHİR İÇİ OTOBÜS, VAPUR, SU, DOĞAL GAZ, EV TEMİZLİĞİ VB. HİZMETLERİNDEN ÜCRETSİZ VEYA İNDİRİMLİ FAYDALANDIRMAKTADIR. BELEDİYELERİN İNDİRİMLİ VEYA ÜCRETSİZ HİZMETLERİNDEN FAYDALANMAK ÜZERE BELEDİYENİZİN İLGİLİ BİRİMİNE MÜRACAAT EDEREK DETAYLI BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.
4. 200 METREKAREYİ GEÇMEYEN TEK MESKENİNİZ VARSA EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLURSUNUZ.
5. İŞKUR ’A KAYITLI VE İŞSİZ ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK MESLEKİ EĞİTİM VE REHABİLİTASYON FAALİYETLERİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ
6. ŞARTLARA UYUYORSANIZ SAKATLIK(VERGİ) İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ.
7. ŞARTLARA UYUYORSANIZ 2022 ÖZÜRLÜ AYLIKLARINDAN YARARLANABİLİRSİNİZ.
8. %50 VE ÜSTÜ “AĞIR ÖZÜRLÜ” İBARELİ ÖZÜRLÜ SAĞLIK KURULU RAPORUNUZ VARSA VE TÜM ŞARTLARA UYUYORSANIZ EVDE BAKIM ÜCRETİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ.
9. ŞARTLARA UYUYORSANIZ ARAÇ ALIMINDA VERGİ AVANTAJINDAN YARARLANABİLİRSİNİZ.
10. KAMU KURUMLARINDA SAKAT STATÜSÜNDE İSTİHDAM EDİLEBİLİRSİNİZ.
11. ŞEHİRLERARASI YOLCU OTOBÜSLERİNDE UYGULANAN ÖZÜRLÜ İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ. ŞEHİRLERARASI YOLCU OTOBÜSLERİNDE, KARAYOLLARI TAŞIMA YÖNETMELİĞİNİN 57. MADDESİNİN 11. FIKRASI GEREĞİ; %40 ORANINDA ÖZÜRLÜ OLDUĞUNU BELGELEYEN KİŞİLER İÇİN BİLET ÜCRETİ, GEÇERLİ ÜCRET TARİFESİ ÜZERİNDEN %30 İNDİRİMLİ DÜZENLENİR.
12. % 40 VE ÜZERİ ORANDA ÖZÜRLÜ OLAN KİŞİLERE ANA HAT YOLCU TRENLERİNDE ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTINI VEYA ÖZÜR ORANININ İŞLENDİĞİ NÜFUS CÜZDANINI İBRAZ ETMEK SURETİYLE %20 İNDİRİM UYGULANMAKTADIR.
13. THY TARAFINDAN ÖZÜRLÜLERE YAPILAN İNDİRİMDEN YARARLANABİLİRSİNİZ. THY %40 VE ÜZERİ OLAN YOLCULARA, UYGULANABİLİR ÜCRETLER ÜZERİNDEN TÜM İÇ VE DIŞ HATLARDA YÜZDE 25 İNDİRİM SAĞLAMAKTADIR. İNDİRİMDEN FAYDALANMAK İSTEYEN % 40 VE ÜZERİ ORANDA ÖZÜRLÜ KİŞİLERİN, ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTI VEYA SAĞLIK KURULU RAPORU VEYA ''ÖZÜRLÜ'' İBARESİ BULUNAN NÜFUS CÜZDANLARINI İBRAZ ETMELERİ GEREKMEKTEDİR. AYRICA, 'REFAKATÇİ İLE SEYAHAT ETMELİDİR' İBARESİ BULUNAN DOKTOR RAPORUNUN İBRAZ EDİLMESİ HALİNDE, ÖZÜRLÜ YOLCU İLE AYNI SEFERDE SEYAHAT EDECEK BİR REFAKATÇİSİNE TÜM İÇ VE DIŞ HATLARDA UYGULANABİLİR ÜCRETLER ÜZERİNDEN YÜZDE 25 ORANINDA İNDİRİM SAĞLANMAKTADIR.
14. MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞLERİNDE, MİLLİ PARKLAR, TABİATI KORUMA ALANLARI VE TABİAT PARKLARI GİRİŞİNDE KİMLİĞİNİZİ İBRAZ ETMEK SURETİYLE ÖZÜRLÜ İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ.
15. GSM OPERATÖRLERİNİN ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK ÖZEL TARİFELERİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ.
16. ÖZÜRLÜ KİMLİĞİNİZLE BİRLİKTE GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAĞLI TÜM TESİSLERDE, FEDERASYONCA VEYA İL MÜDÜRLÜKLERİNCE DÜZENLENEN SPOR FAALİYETLERİNE GİRİŞTE ÜCRET VERMEYEBİLİR YA DA İNDİRİMLİ ÖZEL TARİFEDEN YARARLANABİLİRSİNİZ.
17. D-SMART ENGELLİLER İÇİN ÖZEL TARİFEDEN YARARLANABİLİRSİNİZ:
18. DİGİTÜRK ENGELLİ İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ.
19. ULUSAL DÜZEYDE KABUL EDİLEN 10-16 MAYIS SAKATLAR HAFTASININ İLK GÜNÜ İLE 3 ARALIK DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜNDE, ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK FAALİYET GÖSTEREN KONFEDERASYON, BAĞLI FEDERASYONLAR VE DERNEKLERİN KAMU GÖREVLİSİ OLAN YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLE KAMUDA GÖREV YAPAN TÜM ÖZÜRLÜLER İDARİ İZİNLİ SAYILACAKTIR.
OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE VALİLİKLERCE OKULLARIN TATİL EDİLMESİ HALİNDE AYNI BÖLGEDEKİ KAMU GÖREVLİSİ ÖZÜRLÜLER, AYRICA BİR TALİMAT VE TALEBE GEREK KALMADAN, BELİRLENEN TATİL SÜRESİNCE İZİNLİ SAYILACAKTIR.

ALINTIDIR

NOT:2014 TORBA YASA İLE BİRLİKTE YENİ ENGELLİ HAKLARI GELECEKTİR. ŞU AN İÇİN İÇERİĞİ HAKKINDA BİLGİM YOK.
K. Y.
#2
EMEGINE SAĞLIK ABI AKRABAMIZIN OĞLU VAR BELDEN ASAGI SAKAT RABBIM KIMSEYE ACI CEKEMEYECEGI DERT SIKINTI VERMESIN AYDA BIR ZIYARET EDİYORUM PS 3 TE COK YENDI BENI
Cevapla
2 Kişi Teşekkür Etti: limoni, .SrqN.
#3
Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Konu için teşekkürler kardeşim.
İmzalar İçin Yeni Düzenleme !!! Konuyu Okumak İçin Tıkla
K. Y.
Cevapla
2 Kişi Teşekkür Etti: limoni, .SrqN.
#4
(13.05.2014 - 01:08)ArifDesign. Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Konu için teşekkürler kardeşim.

kardeşim dediğin adam senden kac yaş büyük haberin varmi ?
Cevapla
1 Kişi Teşekkür Etti: Wentworth
#5
Rabbim Tüm Engelli Kardeşlerimizin Yardımcısı Olsun . Malesef Türk Halkı Bu Konuda Çok Duyarsız Benim Gözlemlerime Göre ... Teşekkürler
forumsimulator.com
K. Y.
Cevapla
1 Kişi Teşekkür Etti: limoniBenzer Konular
Tarih: 06.05.2021, 01:36 | Theme: MySkins | All edit: semih7106