Reklam
Toplam Yorum: 8 || Toplam Görüntülenme: 2230
Haber Tosun yeniden yollarda
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
#1
forumsimulator.com


İstanbul’da şu sıralar İstanbul'daki Millet Caddesi’nden geçenler onu görünce etrafına şaşkın şaşkın bakıyor. Neden ise ‘Tosun’. 1968 yılında İETT işçilerinin ısrarı sonucunda yerli olarak tasarlanan Tosun 46 yıl sonra İstanbul sokaklarına geri döndü. Tosun'un yenilenmiş hali 3 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktı. Aslına uygun olarak yenilenmiş Tosun günde iki sefer yapıyor. Hat numarası ise 87!

İstanbul 1960’lı yıllarla birlikte yoğun olarak göç almaya başladı. Bunun üzerine troleybüs hatları kentin dört bir yanına yayılmaya başladı. İlk olarak 1961 yılında İstanbul’da kurulan Troleybüs hattı için ilk hat Topkapı Eminönü hattına döşendi. Troleybüsler için İtalyan Ansaldo San Giorgia firması tarafından üretildi ve böylece İstanbul’da yıllar içinde 100 adetlik bir troleybüs filosu oluşturuldu. Troleybüslerin işletme maliyeti 60’lı yıllarda o günün rakamlarıyla 70 milyon TL’ye kadar çıkmıştı. Troleybüsler hizmet verdikleri süre içerisinde Şişli ve Topkapı garajlarında bekliyorlardı. 1968 yılına gelindiğinde ise İETT işçileri kendileri bir Troleybüs yapmak istedi.


forumsimulator.com

KAPI NUMARASI 101
Bu noktadan sonra 5 ay süren hummalı bir çalışmanın ardından Tosun isimli yerli otobüs ortaya çıkıyor. Tosun’un da troleybüs filosuna katılmasıyla birlikte İstanbul’da troleybüs sayısı 101’e çıkmıştı. 101 kapı numaralı yerli troleybüs Tosun 16 yıl süre ile İstanbullulara hizmet verdi. Tosun Latille-Floirat marka otobüsta yapılan değişiklikler sonucunda ortaya çıktı.
forumsimulator.com

YAPIMI 3 AY SÜRDÜ
İETT’li ustalarca 1968 yılında Şişli garajındaki atölyelerde 5 ay süren çalışma sonucunda üretilen ve yuvarlak hatları nedeniyle ‘Tosun’ adı verilen ilk Türk troleybüsü, 29 yıl aradan sonra yeniden yollardaki yerini aldı. İETT’li 6 işçi ve 1 mühendis tarafından, İkitelli garajında tamamen orijinaline sadık kalınarak 3 ayda yeniden üretilen Tosun, 87 numaralı Edirnekapı-Taksim hattında seferlerine başladı. İlk etapta günde iki kez hizmet veren Tosun’un sefer sayıları ilerleyen aylarda biraz daha sıklaştırılacak. İstanbulluların kısa süre kullanmaya başladıkları yenilenmiş Tosun, ilk olarak İETT’nin 2010 yılından beri düzenlediği ve geçen yıl 25–26 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Transist 2013 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı’nda sergilendi.

forumsimulator.com
forumsimulator.com
Virajların ustasıyım doğum günü pastasıyım. Ifade (9)
K. Y.
4 Kişi Teşekkür Etti: s0sy3t3, adil13, edr55, MuharremK.
#2
hadi hayırlı olsun GulumsemeIfade (9)
forumsimulator.com
K. Y.
Cevapla
0 Kişi Teşekkür Etti:
#3
Şimdiki Otobüslere bin basar Smile
Bazı Aşklar Cinsellik İçermez..

forumsimulator.com
K. Y.
Cevapla
0 Kişi Teşekkür Etti:
#4
bunu da modellesem mi? Gulumseme
Çalışmalarımı Instagram üzerinden takip etmek isteyenler için:

http://instagram.com/halil.sunar_ttmods/

forumsimulator.com
K. Y.
Cevapla
0 Kişi Teşekkür Etti:
#5
(25.04.2014 - 18:10)tunak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bunu da modellesem mi? Gulumseme
Sen yaparsın abi Acik-agizli-gulumseme
K. Y.
Cevapla
0 Kişi Teşekkür Etti:Benzer Konular
Tarih: 09.05.2021, 10:24 | Theme: MySkins | All edit: semih7106