Toplam Yorum: 2 || Toplam Görüntülenme: 1465
Haber Nvıdıa gtx 1070 ve 1080
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
#1
NVIDIA, olarak yerinde takip ettiğimiz DreamHack etkinliğinde, uzun zamandır merakla beklenen Pascal mimarili ekran kartlarını tanıttı. NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang’ın katılımı ile başlayan etkinlikte, firma GTX 1080 ve GTX 1070 ekran kartlarının yanında GeForce Experience’a entegre edilecek yeni yazılımsal özelliklerden ve yeni VR teknolojilerinden bahsetti.
Yeni Kral GTX 1080

Jen-Hsun Huang, GTX 1080’i “Yeni Kral” olarak isimlendiriyor. Zira kart, firmanın bir önceki tek GPU’lu en güçlü modeli olan Titan X’ten 2 kat daha hızlı. Üstelik bu yüksek performansa rağmen tam 3 kat daha verimli çalışıyor. Bütün bu yüksek performans ve verimli çalışmanın arkasında ise yıllar süren AR-GE çalışmaları yatıyor. Huang, kartın geliştirilmesine harcanan bütçe ile Mars’a yolculuk yapılabileceğini dile getiriyor.

Peki GTX 1080’in bu yüksek performansının ve düşük güç tüketiminin ardındaki teknoloji ne ? Öncelikle kartın kalbinde Pascal mimarili bir GPU yer alıyor. NVIDIA mühendisleri tarafından tasarlanan bu GPU, 16nm FinFET fabrikasyon teknolojisi ile üretiliyor. NVIDIA’nın da sunumda belirttiği gibi GTX 1080, 16 nm ile üretilen dünyanın ilk ekran kartı olma özelliğine sahip. Aynı zamanda Pascal GPU’lu ilk oyun amaçlı üretilen ekran kartı da GTX 1080. 9 TFLOP işlem gücü ile kart, Huang’ın da belirttiği gibi “sorumsuz” bir güç sunuyor.
Bir başka yenilik de GDDR5X. GDDR5’in daha da verimli hale getirilmiş sürümü diyebileceğimiz bu bellek, uzayan isminden dolayı G5X olarak yazılıyor artık. Micron tarafından üretilen bellek yongaları karta toplamda 8 GB kapasite sağlıyor. Bu da kartın 4K oyun deneyimi için şimdiden hazır olduğunun habercisi.
Fiyat ve Çıkış Tarihi

GTX 1080, Titan X’ten iki katı daha performanslı olmasına rağmen Titan X’in çıkış fiyatı olan 999$ yerine sadece 599$’dan satışa sunulacak. NVIDIA burada sadece performans ve güç tüketimine oynamıyor, aynı zamanda artık fiyat konusunda da AMD ile ciddi bir rekabete giriyor. Öte yandan bu kadar uygun fiyatlı bir amiral gemisi ister istemez akıllara firmanın yol haritasında 1080’den de daha güçlü bir oyun ekran kartı olup olmayacağı sorusunu getiriyor. Bunu zaman gösterecek.

GTX 1080’in bir de “Founders Edition” sürümü olacak. Bu sürümün fiyatı da 699$. Farkı konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi. Kartların ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, NVIDIA, Palit ve PNY tarafından satılacağını da belirtelim. Satın almak isteyen kullanıcılar 27 Mayıs’ı beklemek durumunda.


Alıntıdır.
K. Y.
3 Kişi Teşekkür Etti: TheCaptain40, Hocam, omar8426
#2
Daha ben GTX760 Alamadım bunlar GTX1080 İşinde...
En iyi arkadaşınızı iyi seçin! sizi doğru yoldan ayırabilir.
K. Y.
Cevapla
0 Kişi Teşekkür Etti:
#3
GTX 980 Ti GAMING 384 bit'ten daha iyi bir performans verebilecek ise bunu alalım fiyattada tasarruf yaparız Acik-agizli-gulumseme
Kimsenin gecesine ışık olmaya gelmedik. Biz keyfimizden yanıyoruz..

[forumsimulator.com
K. Y.
Cevapla
0 Kişi Teşekkür Etti:Tarih: 19.07.2024, 15:44 | Theme: MySkins | All edit: semih7106