Toplam Yorum: 0 || Toplam Görüntülenme: 253
Haber Cep telefonlarına TRT bandrolü artıyor
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
#1
Cep telefonlarından alınan TRT bandrolü oranına yeni bir düzenleme daha geldi. Bakanlar Kurulu kararına göre TRT bandrolünün kapsamında da değişiklik yapıldı

forumsimulator.com


Cep telefonlarından alınan vergilerde son dönemde üzerinde çokça oynana TRT bandrolü yeni bir güncelleme ile daha gündemde. Bakanlar Kurulu kararına göre cep telefonlarından alınan vergi oranı %10 olarak güncellendi. Üstelik kapsamdaki ifadeler de tüm cep telefonlarını kapsayacak şekilde değiştirildi.

Tüm Telefonlar Aynı Kapsama Alındı
28 Haziran 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren son karar ile internet üzerinden radyo ve televizyon yayınlarını alabilecek nitelikte olan tüm cihazlardan da vergi alınmasına karar verilmişti. Bu kapsamda da cep telefonları için vergi dahili radyosu varsa %7, yoksa %6 olmuştu

Buna göre daha önce dahili radyosu bulunan veya bulunmayan diye ayrılan cep telefonları, yeni karar ile tek bir başlık altında toplandı ve ithalat esnasındaki fiyat üzerinden TRT bandrolü oranı %10 olarak değiştirildi. Ayrıca internet üzerinden televizyon ve radyo yayınlarını alabilen bilgisayar ve tabletlerdeki oran da tek bir başlıkta birleştirilmiş ve %2 olarak değiştirilmiş.

forumsimulator.com

Vergi Yükü ArtıyorTRT bandrolündeki artış küçük kalsa da zaten cep telefonlarında zaten %50’nin üzerinde olan vergi yükünü biraz daha yukarı tırmandıracak. Özellikle yeni iPhone’ların satışa çıkışından önce yürürlüğe giren bu artış, yeni dönemde zaten pahalı olması beklenen üst seviye telefonların ulaşılabilirliğini biraz daha zorlu bir hale getirecek.

Alıntıdır.

Kaynak=Donanımhaber

K. Y.
2 Kişi Teşekkür Etti: yahya1981, hajlukTarih: 24.11.2017, 19:52 | Theme: MySkins | All edit: semih7106